15 українських брендів дошок
Cписок активних українських скейтборд-брендів, які випускають дошки
У цьому матеріалі я вирішив зібрати до купи українські скейтборд-бренди, які випускають дошки. Якщо чесно, зробити це було нелегко. Просто зібрати назви та сторінки в Instagram мені було нецікаво: хотілося розібратись, хто стоїть за брендом, дізнатись коротку історію створення та розпитати про плани на майбутнє. Як результат – маємо список з 15 активних українських скейтборд-брендів, які випускають дошки.

Розпочнемо з брендів, які по праву називаються українськими на 100%. На сьогодні існує 4 бренди, які виготовляють дошки в Україні: Around, SMSL, Eclipse та Mint. Це означає, що дошки цих брендів зроблені на місцевих, переважно власних, виробництвах. Деревина, прес-форми, клей, шейпи та графіка – всі ці етапи були пройдені, щоб створити фінальний продукт та презентувати його вам.
Around Skateboards
Бренд Around заснували двоє братів із Харкова Семен та Сева Іванови взимку 2015. З того часу хлопці випускають невеликі колекції дошок майже щомісяця, щоразу оновлюючи принти та удосконалюючи технологію виробництва. Дошки виготовляються у Харкові власноруч. Останній передноворічний дроп відбувся 28 грудня 2021 року з принтом у вигляді вогню. Брати все роблять разом, але у кожного є своя зона відповідальності.
Наприклад, за дизайн відповідає Сеня, а за відео-контент – Сева. Офіційної команди райдерів у бренду поки що немає, лише хлопці, та скоро бренд планує провести повноцінний набір на спонсорство. Щодо відеоконтенту, то раніше це були короткі едіти на youtube, а зараз фокус бренду більше на Instagram. Нова колекція буде вже в кінці січня 2022.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
SMSL
Як нам розказав засновник бренду SMSL Ілля Пахомов, ідея робити дошки зародилася в нього ще у 17 років, і тільки через 5 років у 2018 почались перші експерименти з дошками. Зараз він працює над дошками в майстерні у Києві. Останню колекцію випустили у листопаді 2021.
Графіку роблять по технології шовкодруку і паралельно працюють над нової технологією нанесення кольорових принтів. Офіційної команди райдерів у бренда поки немає – є друзі та однодумці, яким Ілля допомагає з дошками. Нова колекція дек вже в процесі роботи. Дроп заплановано на 01.02.2022.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
Eclipse
Бренд дошок Eclipse з’явився декілька років тому. Виробництво знаходиться в Україні, у місті Коростень Житомирської області. Можна сказати, що зараз це скоріше кастомна історія, а не потокове виробництво.

Офіційна сторінка бренду в Instagram

MINT
Бренд MINT засновано у серпні 2021 скейтером з Києва Сергієм Шкварніковим під крилом Fusion Project. Сергій звернув увагу на одне з місцевих виробництв, і йому сподобалася якість дошок. Він побачив у цьому перспективу і вирішив запустити молодий бренд. Дошки MINT виготовляються у Києві. Повноцінних колекцій у бренду поки що не було, дошки випускалися невеличкими партіями. Можна сказати, що бренд зараз знаходиться на етапі становлення. Команди райдерів поки немає, офіційних сторінок також. Головна ідея бренду – підтримка молодого покоління райдерів, тому увага бренду буде сконцентрована на молодих і перспективних скейтерах. Поки неофіційно, але в команді зараз два райдери: Ілля та Макс. Дроп дошок з новою графікою заплановано на кінець зими 2022.

Читайте інтерв'ю з Сергієм про історію Fusion Project та плани на новий сезон.

Сторінка бренду Fusion Project в Instagram


Далі список продовжують 6 брендів, які засновані скейтерами в Україні та виготовляються закордоном на різних заводах. Це стандартна світова практика. Дошку роблять заводи-виробники на замовлення бренду, а сам бренд відповідає за все інше: дизайнерські рішення, стилістика, менеджмент, формування команди та стратегія бренду загалом.
Workers
Історія Workers Skateboards розпочалась в далекому 2008 році у місті Хмельницький. Бренд заснували двоє скейтерів Сергій Грищишен та Дмитро Гайдук. Першим логотипом був знак радіації з великою буквою “W” по центру.
Спочатку хлопці власноруч виготовляли дошки у Хмельницькому, а починаючи з 2012 року,
вирішили замовляти деки на заводі в Канаді, де виготовлялись дошки топових брендів, серед яких Premium Skateboards та Death. Після перерви з 2015 по 2018 роки, Workers повернулись до індустрії та в 2019 році привезли першу після довгої перерви партію дошок.
Останній дроп дошок – колекція “Космос” у серпні 2021, яка була виготовлена на заводі в Німеччині. Особливості дизайну колекції полягають у тому, що хлопці гравіюють малюнок на дошках, який потім зафарбовують вручну. За весь час існування бренду графіку на дошках робили Антон Злобін, Микола Вальчишин, Андрій Денисов, Максим Доманський. Зараз команда бренду складається з чотирьох райдерів: Дмитро Гайдук, Влад Гафінов, Леонід Бучковський, Богдан Бердніченко. Новий реліз дошок заплановано на весну-2022.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
Play Skate Co
Ідея створення власних дошок, за словами власника бренду Тараса Ромащенка, виникла спонтанно. Офіційною датою запуску бренду можна вважати 16 травня 2018 року. Дошки Play виготовляються у Канаді на заводі Control MFG, який заснований скейтером Карлом Савардом (Carl Savard), виготовляє дошки вже більше ніж 25 років і входить до топ-10 заводів світу.
Останню колекцію бренд представив влітку 2021 року. Це чотири різних дизайни, один з яких ювілейний та присвячений третій річниці бренду. Графіку на дошках робить ілюстраторка Юлія Золотова.
Зараз команда Play налічує 5 райдерів: Тарас Ромащенко, Володя Васильків, Ян Камишников, Єгор Гармаш і Денис Верховецький. Також є ще приблизно 10 райдерів на flow. Випуск промовідео заплановано на 2022, а поки за посиланням можна глянути монтаж райдера команди Володі Васильківа, знятий на вулицях Одеси у 2021. Реліз нових дошок запланований на весну 2022 року.

Інтерв'ю з Тарасом Ромащенком читайте тут

Сайт бренду - playskateco.com
Офіційна сторінка в Instagram
Канал бренду на Youtube
Zeit.Zu
Бренд Zeit.Zu з’явився в період карантину 2020 року. Засновник бренду – Семен Беженов. Зі слів Семена, він разом з Владосом раніше вже мали інтернет-магазин, в них був певний досвід у продажах, і хотілось рухатися далі. Основна мета – трохи розбавити ринок більш доступними деками з цікавим дизайном. Перша колекція бренду називалась “Virus”.

Дошки бренду Zeit.Zu виготовляються на заводі Maya (Китай). Остання колекція бренду була випущена у вересні-2021. Щодо дизайнів, то можна відмітити дизайн з ілюстрацією міста Києва авторства Каті Козіної. А взагалі більшість дизайнів Zeit.Zu створює Семен.
За словами Семена, восени він розпочав набір команди райдерів, що будуть розділяти його погляди та представляти бренд. Вже рік за Zeit.Zu катається Сергій Бордилов. Також було вирішено підтримати таких молодих райдерів: Дмитро Туткевич, Влад Соломко, Андрій Мендус та Олександр Потапенко. Наступний реліз дошок заплановано на кінець березня.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
First Skate Co
Бренд First заснував скейтер Михайло Тевкун у лютому 2020 року. Останній реліз дошок був у вересні 2021 року у двох дизайнах: Green Camo та Pink Camo. Деки бренду First виготовляються на заводі Maya в Китаї. Дизайни для бренду розробляли Віктор Лисенко та Саша Аляска.
Зараз за бренд First катається Юра Коротун та сам Михайло Тевкун. Наступний реліз дек заплановано на 2022 рік. First обіцяють два варіанти дошок: преміум деки, що будуть виготовлені за заводі на Кіпрі та дошки українського виробництва.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
First в TikTok - @firstskate
Papa Power
Офіційним стартом Papa Power можна вважати 2018 рік. Засновник бренду скейтер Максим Павленко задумав бренд ще у 2012 році і впевнено працював над реалізацією задуманого.

Над всіма дизайнами бренду Максим працює самостійно. Остання колекція бренду була виготовлена на заводі в Китаї і має назву Super Future. Думаю, можна впевнено сказати, що бренд Papa Power на сьогодні має найсильнішу команду райдерів.

До команди зараз входять 16 райдерів разом з Максимом: Костя Округін, Саша Бурчак, Антон Куксенок, Віктор Скрипниченко, Саша Проценко, Влад Шинкорьов, Артем Ярош, Максим Сендерьов, Коротенко Артем, Тома Козіна, Остап Юшковський, Макар Юшковський, Лук'ян Юшковский, Єгор Малий та Даня Власов. Останнє відео бренду - “Беспризорник” (2021). 

Читайте наш розгорнутий матеріал про Papa Power тут.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
Werush
Саша Конєв та Дмитро Кирилець заснували бренд Werush у 2011 році. За словами хлопців, це була мрія – створити команду, яка буде кататись на власних дошках. За час існування бренду дошки виговтовлялись на різних заводах, серед яких Generator Distribution (США) та HLC (Іспанія). Остання активність бренду – реліз дошок у колаборації зі скейтборд-брендом одягу Low Blow у кінці 2021. Це були два дизайни дошок під назвами ABSTRACT та COWBOY.
Навесні 2022 року заплановано ще 2 колаборації, одна з яких з RISIN SABOTAGE. Команда райдерів зараз налічує 10 скейтерів: Коля Кравченко, Влад Денисенко, Єгор Тунік, Данило Кравчук, Максим Карандашев, Артур Ковальчук, Андрій Федорів, Павло Кирда, Саша Конєв та Дмитро Кирилець.

Останнє відео бренду – профайл райдера Колі Кравченка, знятий влітку 2021 Русланом Ємельяновим.

Офіційна сторінка бренду в Instagram

Наш список завершують 5 брендів, за якими стоять онлайн- або офлайн-скейтшопи. Принцип роботи бренду такий самий, як описано вище: дошки виготовляються на заводах закордоном на замовлення брендів. Єдина важлива відмінність полягає у тому, що магазину це зробити простіше, адже у нього є певний запас міцності і клієнтська база.
Simple
Бренд Simple заснований у 2020 році власником одеського скейтшопу Radius Дмитром Капланом. Перша колекція дошок з’явилась у продажі влітку 2021. За словами Дмитра, головна мета бренду – зробити якісні дошки за доступною ціною. Деки виготовлені у Китаї, про що Simple відкрито заявляють. Матеріал – канадський клен вищого ґатунку та епоксидний клей.
На сьогодні бренд випустив одну колекцію дошок, за дизайн якої відповідав Міша Поліванов. Зараз усі райдери магазину Radius катаються за Simple: Саша Богуш, Женя Зенченко, Валік Хутняк, Давид Зухер та Олексій Виродов. Відео бренду можна подивитися в IG акаунті. Випуск нової колекції дошок було заплановано на літо-2022, але можливі зміни.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
Slim
Бренд Slim у грудні 2019 заснував скейтер з міста Запоріжжя Ілля Петрищак . На той час у місті не було жодного скейтшопу, і Ілля вирішив створити власний під брендом Slim. Згодом було прийнято рішення не лише продавати товари інших брендів, а й розвиватись далі і випускати скейт-стаф під брендом Slim.

Остання колекція дошок Minimalism Logo випущена в жовтні 2021 року та виготовлена на заводі Woodchuck в Канаді. Окрім дошок, під брендом Slim можна придбати колеса та наждак з написом "Go Skate". З дизайнами дек Іллі допомагає Стас Сапронов. На даний момент команди райдерів у бренду немає, а випуск нової колекції заплановано на весну-2022.

Офіційна сторінка бренду в Instagram
Born
Історія бренду Born почалася у 2013 році. Варя Долініна, засновниця бренду, професійно займалася вейкбордом та захоплювалася сноубордом. Все почалося з того, що Варя разом із сестрою почала займатися виготовленням чохлів та сумок для сноубордів та вейкбордів під брендом Born. У 2015 році у приміщенні старого складу вони відкрили власний скейтпарк. Спочатку це було місцем для вузького кола знайомих скейтерів, але потім концепцію змінили.
Згодом було прийнято рішення займатися дошками для скейтбордингу. Спочатку це були круїзери, дошки для яких робили в Україні, а все інше замовляли в Китаї. Були спроби робити скейт-деки, але зробити якісну дошку так і не вдалося, тому вирішили замовляти деки на заводі в Китаї.
Зараз деки Born виготовляються на заводі Koston (Китай). За графіку відповідає Мачнева Катерина. Дроп нових дошок з графікою на тему Олімпійських ігор заплановано на лютий-2022. За Born зараз катаються троє скейтерів: Владос, Ерік Кіпоренко та Хаті.

Офіційний сайт бренду - Born-shop.com
Revol
Бренд засновано 2005 року як окремий проєкт магазину Stuff. Деки Revol виготовляються на заводі в Китаї. Остання колекція дошок була випущена навесні 2021 року. Серед дизайнів є про-модель райдера Антона Шкурко, графіку якої він розробляв самостійно.

Офіційної команди бренду Revol немає. Є райдери, які катаються за магазин Stuff. Крім Антона Шкурко, який є про-райдером, до АМ-команди входять Дмитро Матриз та Валентин Свистак. На flow-спонсорстві зараз Тіма Величко, Данило Малий і Нікіта Круковський. Новий реліз дошок Revol заплановано на літо-2022.

Офіційна сторінка магазину Stuff в Instagram

Manual
Бренд Manual засновано 15 липня 2020 року. Засновник - Богдан Вознюк. Спочатку це був онлайн-скейтшоп, де продавались товари різних брендів. Згодом Богдан вирішив створювати дошки під брендом магазину. Дошки Manual виготовляються в Китаї (Шанхай). Останній дроп дошок був восени 2021 року. Графіку для дек Богдан розробляє самостійно. Команда райдерів зараз: Іван та Рома.

Офіційна сторінка бренду в Instagram

Як висновок, можу сказати, що така кількість локальних брендів – це позитивна тенденція. Можливо, їх навіть більше, ніж того потребує ринок зараз. Але конкуренція – це завжди добре, і просто робити деки вже недостатньо. Треба розвивати бренд, виділятись на фоні інших, збирати сильні команди, працювати над графікою та стилістикою загалом. Хтось із брендів вже це робить, хтось тільки починає. Хочеться лише побажати всім успіху та з радістю слідкувати за розвитком кожного з брендів. І головне: підтримуйте локальні бренди, це одні з тих, хто рухає український скейтбординг вперед.

Автор: Андрій Бояр

ПОПУЛЯРНІ МАТЕРІАЛИ